adaletcilerr

2015 YGS Sınav Sonuçları Açıklandı
Hukuk Fakültesi okumak isteyenler dikkat !

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Uzaktan Önlisans Programı

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Uzaktan Önlisans Programı

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik uzaktan ön lisans programı, Ankara Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ve Uzaktan Eğitim Merkezi işbirliği ile yürütülen bir programdır.

Sağlık alanında bilimsel araştırma verilerinin düzenli olarak toplanması, saklanması, ilgililere sunulması aşamasında, uluslararası kodlama sistemini profesyonelce yapacak bireylerin yetiştirilmesini amaçlar. Mezunları üniversite, özel ya da devlet hastanelerinde, tıp merkezlerinde, muayenehanelerde, tıp kütüphanelerinde, tıbbi yayınevlerinde görev yapabilirler.

Eğitim süresi 4 yarıyıldan oluşup toplam 2 yıldır.

Staj zorunludur ve 1.sınıfın sonunda 30 iş günü,2.sınıfın sonunda yine 30 iş günüdür.

Dersler internete dayalı uzaktan eğitim sistemiyle yürütüleceğinden dersleri takip edebilmek için internet erişimli bir bilgisayara sahip olmak yeterlidir.

Öğretim yılı içinde, bir dönemde her ders için birisi ara, diğeri yarıyıl sonu olmak üzere iki ayrı sınav yapılmaktadır. Bütünleme sınavı yoktur. Sınavlar Ankara, İstanbul ve İzmir illerindeki merkezlerde, yüzyüze oturumlar halinde yapılır.

Öğrenciler isterlerse, normal eğitim süresi içinde başarısız oldukları dersleri, 12 krediye kadar olmak kaydıyla yaz döneminde alabilirler.

Program öğrencileri, Ankara Üniversitesi öğrencilerinin, mezunları ise Üniversitemizin aynı alandaki yüz yüze eğitim programı mezunlarının sahip oldukları tüm haklara sahiptirler. Bu programdan mezun olanlar, Ankara Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik önlisans diploması almaya hak kazanırlar.

Çalışma Kaynakları

 

Merkezimiz tarafından kullanılmakta olan öğrenme yönetimi sistemi aracılığı ile öğrenciler, derslerini takip edebilir, öğretim elemanlarıyla iletişim kurabilir, duyuruları ve sınav sonuçlarını öğrenebilirler. Forumlar aracılığı ile soru ve sorunları konusunda gerekli yardım ve teknik desteği alabilirler.

Öğrenciler, dersleri,  ders kitapları ya da öğrenim yönetimi sistemine yüklenmiş olan çevrimiçi içerikler aracılığıyla takip edebilmektedirler.

Web konferans aracılığı ile etkileşimli olarak dersler işlenmektedir. Web konferans, dersin öğretim elemanının görüntü ve sesinin öğrencilere ulaştırıldığı bir ortamdır.

Ders vidyoları, öğretim elemanının ders anlatımının kamerayla çekilerek öğrencilere bütünüyle gösterilebildiği bir başka ders anlatım yoludur.

Forumlar, üç ayrı bölüm halindedir.  Öğrencilerin, öğrenci işleri ile ilgili sormak istedikleri konuları yazabildikleri forum, çözemedikleri teknik sorunlarını iletebilecekleri teknik forum ve yine kendi aralarında yazışabilecekleri öğrenci forumu.

Yüz yüze dersler ise, dersin öğretim elemanının örgün eğitimdeki gibi dersini sınıfta anlatmasıdır. Dönem boyunca 2 hafta sonu bu olanak öğrencilere sağlanmaktadır. Yüz yüze dersler yalnızca Ankara’da yapılmaktadır.

 

Dersler

 

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Uzaktan Önlisans Programı, zorunlu derslerin yanı sıra staj uygulaması da içermektedir.

Öğrenciler programdan mezun olabilmek için toplam 74 kredilik zorunlu ders alacaklardır. ECTS kredisi 120 kredidir.
Programdaki dersler, Ankara Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu'nun öğretim elemanları tarafından verilmektedir. Gerekli hallerde Ankara Üniversitesi' nin diğer fakülte ve yüksekokullarındaki öğretim elemanları da kimi derslerin yürütülmesinde görev almaktadırlar.

 

AKADEMİK KADRO (2011-2012 Bahar Yarıyılı)

Doç.Dr. Birgül PİYAL
Doç.Dr. Zekeriyya ALANOĞLU
Yrd.Doç.Dr. Kenan KÖSE
Yrd.Doç.Dr. Onur POLAT
Uz. Dr.Zehra DAĞLI
Dr. Necdet AYSAL
Öğr.Gör. Dr. Ayşen KÖSE
Öğr.Gör. Dr. Perihan ŞENEL TEKİN
Öğr.Gör. Uzm. Aysel KÖKSAL
Okt. Hasan SATILMIŞOĞLU
Okt. İbrahim DİZMAN
Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Uzaktan Ön Lisans Programı
1.Yıl 2.Yarıyıl (Bahar)
Ders KoduDers AdıDersTeorikUygulamaDersECTS
  StatüsüSaatiSaatiKredisiKredisi
SEU102Hasta PsikolojisiZ224
SEU104Tıbbi Dokümantasyon IIZ338
SEU106Hastalıklar Bilgisi Z335
SEU108Tıbbi Terminoloji IIZ335
SEU110Araştırma YöntemleriZ335
TDİ112Türk Dili II   Z221
YDİ112Temel Yabanci Dil (İngilizce)Z441
ATA106Atatürk İlkeleri ve İnkilap TarihiZ221
SHM110Staj IZ000
 
Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Uzaktan Ön Lisans Programı
2.Yıl 4.Yarıyıl (Bahar)
Ders KoduDers AdıDersTeorikUygulamaDersECTS
  StatüsüSaatiSaatiKredisiKredisi
SEU202Halk SağlığıZ222
SEU204İlk YardımZ222
SEU206Meslekte EtikZ224
SEU208Sağlık Bilgi Sistem AnaliziZ336
SEU210Sağlık Kodlama Sistemleri IIZ338
SEU212Büro Teknikleri ve YönetimiZ224
SEU214İletişim BecerileriZ224
SHM210Staj IIZ000

Öğrenci Seçimi ve Ücret

 

2012-2013 Eğitim-Öğretim Yılında Programa ÖSYM tarafından yapılacak merkezi yerleştirme ile 150 öğrenci kabul edilecektir. Öğrencilerin yerleştirilmesinde 2012 YGS-3 puanı (2011 taban puanı: 344,511) ve Meslek Liselerinden Meslek Yüksekokullarına Sınavsız Geçiş uygulaması ilkeleri esas alınır. Bu program için özel koşullar 2012 OSYS Yükseköğretim ve Kontenjanları Kılavuzunda açıklanmıştır.

Bakanlar Kurulunun 26.08.2011 tarihli ve 28037 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2011/2174 sayılı Kararı kapsamında 2011-2012 Eğitim-Öğretim yılında Ön lisans Programlarına kayıt yaptıran öğrencilerimiz 770 TL öğrenim ücreti öderler. Öğrenciler,  öğrenim ücretini güz ve bahar yarıyılında olmak üzere iki eşit taksit halinde ödeyebilirler.

 

Bakanlar Kurulu, 2012-2013 eğitim-öğretim yılı uzaktan eğitim önlisans program ücretlerini henüz açıklamamıştır.

 

Programı tercih eden öğrencilerin kayıtları, Ankara Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı tarafından yapılır.

Dikey Geçiş

 

Meslek yüksekokulları ile açıköğretim önlisans programlarından mezun olan başarılı öğrencilerin örgün öğretim/uzaktan eğitim lisans programlarına dikey geçiş yapmaları Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile olmaktadır. ÖSYM, adı geçen sınav sonrasında yerleştirme işlemlerini de gerçekleştirir. Söz konusu sınavın tarihi ve başvuru koşulları hakkında ayrıntılı bilgi http://www.osym.gov.tr adresinden alınabilir.

DGS puanları adayların sınav sonuçlarından hesaplanan sözel ve sayısal standart puanlarının ve önlisans öğrenimlerinde elde ettikleri akademik not ortalamalarından hesaplanan ağırlıklı önlisans başarı puanlarının (AOBP) belli katsayılarla çarpılarak toplanmasıyla elde edilir. Yerleştirme ise adayların DGS puanları ve tercihleri ile yükseköğretim programlarının kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak yapılmaktadır.

 

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Uzaktan Önlisans Programı mezunları, dikey geçiş sınavı ile üniversitelerin sağlık kurumları yönetimi, sağlık idaresi bölümlerinde öğrenimlerine devam edebilirler.

Adres:
Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Meslek Yüksek Okulu
Fatih Cad. No:197/A Gazino
Keçiören
Ankara

 

E-posta: shmyo@shmyo.ankara.edu.tr
Telefon: 0 312 3573242
Faks: 0 312 3804868
http://shmyo.ankara.edu.tr/

 

Bilgi: A.Ü. Uzaktan Eğitim Merkezi
UZEM Öğrenci İşleri
Tel: 0.312.600 01 43 / 600 01 45

http://uzem.ankara.edu.trÜyelik Girişi

Hava Durumu
Anlık
Yarın
21° 16° 10°